Trend Takip

By: boneymarket

Trend Takip

Bu dersin konuları:

Neden çoğu yatırımcı trendi takip eder?
Mevcut eğilim nasıl belirlenir
Bir grafikte trend çizgileri nasıl çizilir

Finansal piyasalar tipik olarak üç temel durumdan birindedir: yükseliş trendi, düşüş trendi veya aralık. Yatırımcıların çoğu trendi takip eder, ancak bazı yatırımcılar karşı eğilim ve değişen piyasa stratejileri de kullanır.

Trend takibi en popüler ticaret yöntemidir, çünkü piyasalar daha uzun ve daha ileri bir yönde hareket eder, yatırımcıların kar hedeflerini durdurma kayıplarından daha yüksek belirlemelerine izin verir ve böylece ticaretlerinin çoğu kaybediyor olsa bile onlara potansiyel bir avantaj sağlar.

Bir piyasanın mevcut durumunu doğru bir şekilde belirlemek, kar elde etmenin anahtarıdır.

Yükseliş ve Düşüş Eğilimleri

Bir enstrüman trend oluyorsa, sadece bir pozisyon almayı ve trend yönünde işlem yapmayı düşünmelisiniz. İdeal olarak, potansiyel kârınızı en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan en iyi fiyata pozisyona (uzun veya kısa) girmek istersiniz.

Bazı yatırımcılar geri çekilme bekleyebilir (büyük kurumsal piyasa katılımcılarının karşı trend stratejileri kullanmasının veya kar almasının neden olduğu trendin tersine çevrilmesi). Piyasaya girmeden önce, ancak kimsenin bir eğilimin ne kadar süreceğini kesin olarak bilmediğini ve sonunda bir geri dönüşün, piyasaların değişmeye başladığı bir eğilimin tersine dönmesine veya bir fiyat konsolidasyonuna dönüşeceğini bilmelisiniz.

Güçlü bir yükseliş trendi (veya boğa piyasası), bir dizi daha yüksek ve daha yüksek alçak seviyelerle tanınırken, güçlü bir düşüş trendi (veya ayı piyasası), daha düşük düşükler ve daha düşük yüksekler ile tanımlanabilir.

Altın / USD CFD’sindeki bu grafik, tüm bu özellikleri göstermektedir:

Trend Nasıl Belirlenir

Geleneksel teknik analiz, bir yükseliş trendi sırasında daha yüksek zirvelere sahip olduğunuzu, çünkü alıcıların çoğunlukta olduğunu ve fiyatları yükselttiğini ve düşüklerin de daha yüksek olduğunu, çünkü alıcıların daha erken düşüş / geri çekilme satın almaya devam ettiğini belirtir.

Bu düşüş trendi sırasında da geçerlidir: Satıcıların hacmi fiyatları düşürdüğü için düşükler daha düşüktür, satıcılar daha erken rallileri / geri çekilmeleri satmaya devam ettikleri için yüksekler daha düşüktür.

Eğilimleri belirlemenize yardımcı olması için grafiğinize bir eğilim çizgisi uygulayabilirsiniz. Bu, genellikle aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, geri çekilmelerin tersine dönme olasılığı bulunan alanları belirlemenize de yardımcı olacaktır:

Değişen Pazarlar

Piyasalar her zaman net trendlerde değildir. Yanal veya menzile bağlı pazarlar olarak da bilinen piyasalarda konsolidasyon dönemleri vardır.

Piyasalar çeşitli faktörlere göre değişir. Düşük likidite zamanlarından veya alıcılar ve satıcılar arasında kararsızlık olduğunda ve piyasayı bir yönde güçlü bir şekilde hareket ettirmek için yeterli fikir birliğinin olmadığı zamanlardan kaynaklanabilirler. Alıcılar ve satıcılar birbirlerini test eder, ancak gerçek bir fikir birliği ortaya çıkmaz. Bazı perakende tüccarlar bir aralıklı ticaret stratejisi uygularken, çoğunluk sonuçta ortaya çıkan kopuşu oluşturmak ve ticaret yapmak için bir fikir birliği bekleyecektir.

Bu, aşağıdaki grafikte gösterilmektedir. EUR / USD çifti, iki buçuk günden fazla bir süredir 76 pip aralığında yer aldı. Sonunda boğalar devreye girdi ve Euro için neredeyse 600 piplik bir kazanç sağladı!

Zaman Çerçeveleri ve Eğilimler

Ticarette zaman çerçevelerinin fraktal olduğunu hatırlamak önemlidir – zaman çerçevesi ne kadar küçükse, daha büyük zaman dilimlerinde o kadar fazla ayrıntı görürsünüz.

Az önce incelediğimiz EURUSD aralığına bağlı piyasa örneğinde, bir swing trader değişen piyasayı tanımlamış ve bir saatlik (H1) grafikleri kullanarak olası bir kırılma için beklemiş olabilir.

Bununla birlikte, on beş dakikalık (M15) grafikleri kullanan bir yatırımcı, işlem yapmak için birkaç iyi görebilirdi.

 

Modern ticaretin güzelliği, birçok farklı enstrümana, birçok farklı zaman diliminde erişebilmemiz ve gün boyunca trend enstrümanları kolayca arayabilmemizdir.

Yine de, her bir piyasanın farklı bireysel özelliklerini öğrenmek önemlidir yatırımcılar, ticaret sistemlerinin kurallarına ve ticaret hedeflerine her zaman uymalıdır.

Related post

tr_TRTR_TR