Destek & Direnç

By: boneymarket

Bu dersin konuları:

Destek ve direnç seviyelerini belirleme
– Bounces and breaks
Dikkat edilmesi gereken belirli seviyeler

Forexte karşılaşacağınız iki yaygın terim – özellikle teknik analizde – “destek” ve “direnç” seviyeleridir. Bu derste, bu terimlerin gerçekte ne anlama geldiğini ve işlemlere nasıl uygulanacağını ele alacaksınız.

Destek & Direnç

Destek seviyeleri, bir enstrümanın mevcut fiyatının altında bulunur ve düşen fiyatların bir destek tabanı bulduğu yer olma eğilimindedir.

Fiyatın “düşmesi” yerine bu seviyeden yukarı “çıkması” daha olasıdır.

Bir enstrümanın cari fiyatının üzerinde bir direnç seviyesi bulunur ve yükseldikçe fiyatlar için bir tavan görevi görür. Bir destek seviyesinin tersi olan direnç seviyeleri, fiyatın kırılmak yerine bu seviyeden aşağıya doğru sıçrama olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Yatırımcılar, iki nedenden dolayı son zamanlarda destek ve direnç seviyelerine daha fazla önem göstermelidir.

Fiyat destek direnç seviyelerinden ani dönüşler yapabileceğinden dolayı yeni bir işlem açarken destek ve direnç seviyelerine dikkat edilmeli

If you are already in a winning trade, you may want to consider taking profits once the price gets to the level in question.

Destek ve Direncin Belirlenmesi

Aşağıdakileri içeren destek ve direnç düzeylerini belirlemede yardımcı olabilecek birkaç teknik analiz göstergesi ve aracı vardır:

-Önceki Üst ve Alt seviyeler
Patterns
-Hareketli Ortalamalar
-Trend Çizgileri
-Bollinger Bantları
-Fibonacci Geri Çekilmesi
-Pivot Noktaları

Altın / ABD Doları (XAUUSD) için aşağıdaki grafik, dahili MT4 çizim araçları kullanılarak manuel olarak çizilen Trend Çizgileri kullanılarak destek ve direnç seviyelerini gösterir.

Psikolojik Seviyeler

Destek / direnç seviyeleri bozulduğunda, başka bir destek veya direnç seviyesi bulunana kadar tipik olarak bir kırılma veya sıçrama gerçekleşir.

Bir sıçrama, bir enstrümanın fiyatının direnç veya destek olarak tanımlanan seviyeden geri dönmesidir.

Bir destek veya direnç kırılması, alım-satımlar için önemli bir andır, çünkü gittikçe daha fazla yatırımcı yeni fiyat hareketi üzerinde pozisyon aldıkça, yeni bir trendin kurulmasına yol açar.

Ek olarak, bir destek veya direnç seviyesi kırıldıktan sonra, gelecekte yeni bir destek veya direnç seviyesi haline gelebilir.

Tecrübeli yatırımcıların, fiyat “tam sayıya” ulaştığında tipik olarak temkinli davrandıkları unutulmamalıdır. Ek olarak, diğer seviyeler, piyasanın bir bütün olarak, bu fiyatın herhangi bir ihlalinin aşırı değerleneceğine veya değerinin altında kalacağına inandığı durumlarda psikolojik engeller oluşturabilir.

EURUSD çiftinden alınan bu grafik, hem tam sayı psikolojik engeli hem de başka bir önemli psikolojik direnç seviyesi örneğini göstermektedir:

Yukarıdaki tablodan da görebileceğimiz gibi, psikolojik seviye test edildi ve sonunda ihlal edildi. Fiyat tam sayıya (1.10000) yükseldi ve ardından bu seviyenin kırılmasından kısa bir süre sonra önemli ölçüde geriledi. Fiyat daha sonra tekrar tekrar önceki psikolojik seviyeye döndü ve sonunda kırılmadan önce sıçradı.

Related post

tr_TRTR_TR